Slovenská debatná asociácia získala hlavnú cenu EHSV za boj proti škodlivej polarizácii

od autora: | 28. marca 2025

Hlavná cena EHSV pre občiansku spoločnosť vyzdvihuje mimoriadny prínos občianskej spoločnosti k zachovaniu a posilneniu európskej identity a občianstva. Cena je každý rok venovaná inej téme naliehavého spoločenského významu, ktorá súvisí s prácou EHSV.

Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) 20. marca ocenil tri organizácie občianskej spoločnosti zo Slovenska, Belgicka a Francúzska za ich prelomové projekty, ktoré sa zaoberajú problémom rastúcej miery škodlivej polarizácie v Európskej únii.

Finančná odmena v celkovej výške 32 000 EUR sa rozdelila medzi troch finalistov.

EHSV udelil hlavnú cenu vo výške 14 000 EUR Slovenskej debatnej asociácii za Olympiádu kritického myslenia, priekopnícku iniciatívu, ktorá buduje odolnosť slovenskej mládeže voči dezinformáciám. V rámci tohto projektu prebieha súťaž žiakov v troch vekových kategóriách, ktorých úlohou je popasovať sa s výzvami reálneho sveta médií a posúdiť dôveryhodnosť nájdeného obsahu.

Ďalší dvaja finalisti dostali po 9 000 EUR:

Druhú cenu získali Reporters d’Espoirs z Francúzska za iniciatívu Prix Européen Jeunes Reporters d’Espoirs, čo je vzdelávací program vo francúzskom jazyku orientovaný na žurnalistiku založenú na riešeniach.

Tretia cena patrí FEC Diversité asbl z Belgicka za projekt „ESCAPE GAME EXTREME DROITE pour se désintoxiquer,“ pútavú hru, v ktorej sa bojuje proti krajne pravicovým ideológiám.

Stručne o 15. ročníku Ceny EHSV pre občiansku spoločnosť

V 15. ročníku Ceny EHSV pre občiansku spoločnosť sa vyzdvihli neziskové projekty pod vedením jednotlivcov, súkromných spoločností a organizácií občianskej spoločnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti škodlivej polarizácii v Európskej únii.

V posledných rokoch zasiahli Európu viaceré krízy, počnúc útočnou vojnou Ruska na Ukrajine a pokračujúc nárastom cien energie a životných nákladov a pretrvávajúcimi hospodárskymi a sociálnymi dôsledkami pandémie ochorenia COVID-19. Takéto krízy môžu narušiť dôveru vo verejné inštitúcie a spôsobiť škodlivú polarizáciu v celej spoločnosti.

Hoci polarizácia môže byť súčasťou otvorenej, pluralitnej spoločnosti, rastúci populizmus a negatívna polarizácia predstavujú pre európske demokracie významné výzvy. Európa takisto čelí pokračujúcemu triešteniu tradičného mediálneho prostredia, rastúcim dezinformáciám a útokom na slobodu médií, a to všetko predstavuje ďalšiu hrozbu pre demokratické hodnoty.

Tohtoroční víťazi boli vybraní z početnej a pestrej škály viac ako 50 príspevkov z 15 členských štátov. Víťazné projekty boli vybrané pre ich mimoriadnu tvorivosť, nadšenie a odhodlanie v boji proti škodlivej polarizácii v európskej spoločnosti.

Podpredseda EHSV pre komunikáciuAurel Laurenţiu Plosceanu pri udeľovaní cien uviedol: „Organizovaná občianska spoločnosť zohráva zásadnú úlohu pri ochrane európskej demokracie, čo opäť potvrdili tohtoročné pozoruhodné projekty uchádzačov so širokým záberom“.

Miroslav Hajnoš sa zúčastnil plenárneho zasadnutia EHSV a vystúpil v paneli „Prekonávanie rozdelení v našich spoločnostiach – kľúčové poznatky z Týždňa občianskej spoločnosti 2025“ po boku komisára Michaela McGratha, Brikeny Xhomaqi, Kristýny Bulvasovej a predsedu EHSV Olivera Röpkeho.

Vo svojom vystúpení zdôraznil, že: „V čase rastúcej polarizácie, nedôvery a manipulácie potrebujeme investovať do kritického myslenia, vzdelávania a zmysluplného dialógu. Umelá inteligencia síce napreduje, no jej vyvažujúcim nástrojom musí byť ľudské chápanie, schopnosť klásť otázky a odlíšiť pravdu od manipulácie. Vzdelanie a otvorená myseľ sú našou najlepšou obranou proti deleniu spoločnosti.“

Ocenenie Slovenskej debatnej asociácie tak nie je len uznaním pre jednu organizáciu, ale aj dôkazom, že Slovensko má potenciál byť lídrom v oblasti mediálnej gramotnosti a demokratickej odolnosti.