Viac ako 800 účastníkov z občianskych organizácií a zainteresovaných strán z celej Európy vrátane mládežníckych organizácií, mimovládnych organizácií a novinárov sa zúčastnilo na podujatí Týždeň občianskej spoločnosti, ktorý usporiadal Európsky hospodársky a sociálny výbor od 17. do 20. marca 2025. Na úvodnom zasadnutí sa zdôraznila otázka ochrany občianskeho priestoru prostredníctvom právnych krokov a potvrdila kľúčová úloha občianskych spoločností: vyvodzovať zodpovednosť voči moci, prepájať, podporovať sociálnu odolnosť a dávať hlas tým, ktorí sú príliš často opomínaní.
Témou Týždňa občianskej spoločnosti v roku 2025 bolo posilnenie súdržnosti a účasti v polarizovaných spoločnostiach. Cieľom podujatia bolo prostredníctvom troch hlavných iniciatív – panelových diskusií kontaktnej skupiny, európskej iniciatívy občanov a Ceny pre občiansku spoločnosť:
- diskutovať o otázke rastúcej polarizácie, ktorú v posledných rokoch umocnili dôsledky finančnej krízy, zmena klímy a čoraz väčšia nerovnosť príjmov,
- zdôrazniť kľúčovú úlohu, ktorú v tejto súvislosti môže zohrávať občianska spoločnosť,
- zozbierať riešenia a požiadavky občianskej spoločnosti pre tvorcov politík EÚ s cieľom pomôcť depolarizovať Európu posilnením spoločenskej súdržnosti a demokratickej účasti v kľúčových oblastiach pre spoločnosť.
Predseda EHSV Oliver Röpke vo svojom úvodnom prejave zdôraznil: „Občianska spoločnosť musí prijať túto výzvu. Účasť, dialóg a solidarita nie sú len ideálmi, ale základom odolnej a zjednotenej Európy. Stretávame sa počas Týždňa občianskej spoločnosti a pri tejto príležitosti potvrďme svoj záväzok k inklúzii a aktívnemu občianstvu. Silná demokracia nezávisí len od inštitúcií, ale aj od angažovanosti všetkých občanov.“
Profesorka politických a sociálnych vied na City Saint George’s, University of London Albena Azmanova vo svojom hlavnom príhovore hovorila o rastúcej ekonomickej neistote, ktorej čelí väčšina ľudí, a tento fenomén nazvala „epidémiou neistoty“. Vysvetlila, prečo občianska spoločnosť zohráva prelomovú úlohu v tak neistých časoch.
„V dôsledku obrovskej ekonomickej neistoty stratila väčšina ľudí chuť bojovať. Občianska spoločnosť má vôľu bojovať. Aktivistov občianskej spoločnosti poháňa zmysel pre dosiahnutie cieľa, ktorý je definovaný konkrétnym problémom. Sú ako viditeľné nohy a ruky demokracie,“ doplnila.
Ako to vyjadril podpredseda Európskeho parlamentu Younous Omarjee: „V tomto kontexte rastúceho individualizmu potrebujeme občiansku spoločnosť ako spojivo medzi občanmi a ako hradbu proti šíriacim sa krajne pravicovým myšlienkam“.
O kľúčovej úlohe mimovládnych organizácií v oblasti sociálnej odolnosti a ich podpore pre zraniteľné a marginalizované skupiny hovorila ministerka pre občiansku spoločnosť a zástupkyňa poľského predsedníctva EÚ Adriana Porowska, ktorá sa tiež podelila o skúsenosti s tým, ako občianska spoločnosť v Poľsku zabezpečuje národnú odolnosť.
Spolupredsedníčka kontaktnej skupiny EHSV pre európske organizácie a siete občianskej spoločnosti Brikena Xhomaqi zdôraznila, že jednota v rozmanitosti, hrdé motto EÚ, sa buduje od najnižšej úrovne. Uviedla však, že organizácie občianskej spoločnosti a mimovládne organizácie sú vystavené útokom a ich financovanie a úloha sú spochybňované. „Organizácie občianskej spoločnosti nemôžu fungovať bez zdrojov. Potrebujeme inštitúcie na ochranu občianskej spoločnosti; potrebujeme právnu ochranu občianskeho priestoru, aby sme udržali našu spoločnosť celistvú a jednotnú v rozmanitosti.“