Na poslednom plenárnom zasadnutí Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV) bolo schválené uznesenie s názvom „Mapovanie demokratického pokroku EÚ: uznesenie na nasledujúce legislatívne obdobie„. Spravodajcovia uznesenia boli Christa Schweng (skupina Zamestnávatelia), Cinzia Del Rio (skupina Pracovníci) a Ioannis Vardakastanis (skupina Organizácie občianskej spoločnosti).
Hlavné body uznesenia
EHSV v uznesení zdôrazňuje, že Európska únia (EÚ) čelí viacerým krízam, ktoré si vyžadujú posilnenie jej medzinárodného postavenia a reformu inštitucionálnej štruktúry. Výbor preto naliehavo vyzýva nový Európsky parlament a Európsku komisiu, aby v nadchádzajúcom legislatívnom období, ktoré sa začína v roku 2024, využili rozmanitosť EHSV na posilnenie spoločných hodnôt EÚ a dosiahnutie udržateľnej a inkluzívnej budúcnosti.
Uznesenie navrhuje šesťstupňovú koncepciu bezpečnosti, ktorá by mala byť kľúčovou prioritou EÚ v novom legislatívnom období:
- Ochrana občanov pred vonkajšími hrozbami: EÚ by mala zabezpečiť ochranu svojich občanov pred rôznymi bezpečnostnými výzvami, vrátane geopolitických hrozieb a globálnych konfliktov.
- Ochrana pred vnútornými rizikami: Výbor požaduje silnejšie opatrenia na ochranu občanov pred vnútornými rizikami, ako sú problémy so zdravím, demografické výzvy a chudoba. EHSV zdôrazňuje potrebu dostupného a univerzálneho systému sociálnej ochrany, ktorý by zabezpečil blahobyt v celej Európe.
- Konkurencieschopné sociálne trhové hospodárstvo: EHSV navrhuje vytvoriť trhové hospodárstvo založené na ekosystémoch, ktoré podporujú produktivitu, inovácie a vytváranie kvalitných pracovných miest s cieľom dosiahnuť plnú zamestnanosť.
- Odolné hospodárstvo: Výbor zdôrazňuje potrebu budovania odolného hospodárstva, ktoré bude schopné čeliť súčasným aj budúcim ekonomickým výzvam a zabezpečí prosperitu pre všetkých občanov EÚ.
- Zapojenie sociálnych partnerov a verejnosti: EHSV požaduje zvýšenie účasti sociálnych partnerov, organizovanej občianskej spoločnosti a verejnosti v rozhodovacom procese EÚ, aby sa efektívnejšie riešili aktuálne a nadchádzajúce výzvy.
- Ochrana pred environmentálnymi hrozbami: Uznesenie kladie dôraz na boj proti klimatickým zmenám, znečisteniu a strate biodiverzity, ktoré ohrozujú budúcnosť Európy. EHSV vyzýva EÚ, aby prijala účinné opatrenia na ochranu životného prostredia a vytvorila udržateľné podmienky pre budúce generácie.
Schválené uznesenie predstavuje dôležitý krok k posilneniu demokratických procesov a udržateľného rozvoja v EÚ. EHSV týmto vyzýva všetky inštitúcie EÚ, aby sa aktívne podieľali na implementácii navrhnutých opatrení a prispeli k vytváraniu spravodlivejšej a silnejšej Európy pre všetkých jej občanov.