Nemecko preberá predsedníctvo Rady EÚ – očakávania sú veľké

od autora: | 30. júla 2020

 

Nemecko prevzalo 1. júla od Chorvátska štafetu na čele Rady EÚ. Keďže Európu práve sužuje najväčšia hospodárska, sociálna a zdravotná kríza v jej modernej histórii, pravdepodobne to bude jeho doposiaľ najnáročnejšie predsedníctvo.

Pre Nemecko to bude trináste predsedníctvo Rady od podpísania Rímskych zmlúv v roku 1957. Krajina už oznámila, že jej program bude priamo zameraný na prekonanie pandémie COVID-19, podporu hospodárskej obnovy EÚ a posilnenie sociálnej súdržnosti v Európe.

Priority jeho predsedníctva, ktorého mottom je „Spoločne za obnovu Európy“, prezentoval na plenárnom zasadnutí EHSV nemecký spolkový minister hospodárstva a energetiky Peter Altmaier.

„Všetci si uvedomujeme, že proti tejto pandémii môžeme naozaj účinne bojovať, len ak budeme spolupracovať,“ vyhlásil nemecký minister pred plenárnym zhromaždením. „Dúfať, že uspejeme, môžeme len vtedy, ak EÚ a jej členské štáty spoja svoje sily, ak preukážeme solidaritu k slabším, ak odmietneme rozdeliť sa. Riešenie tejto krízy je preto našou kľúčovou prioritou. Chceme našim občanom zabezpečiť skutočnú solidaritu, ktorú môžu vidieť a cítiť.“

Prvým krokom týmto smerom by malo byť rýchle prijatie vynoveného a ambiciózneho viacročného finančného rámca (VFR) a plánu obnovy s názvom Next Generation, ktorý predložila Komisia ako reakciu na sociálne a hospodárske dôsledky pandémie, uviedol minister Altmaier.

Očakáva sa, že Nemecko bude okrem rokovaní o viacročnom finančnom rámci riešiť aj ďalšie pálčivé otázky, ako je napríklad ochrana klímy a európska zelená dohoda, digitálna transformácia, právny štát a úloha Európy vo svete. Počas nemeckého predsedníctva by sa mali takisto definovať budúce vzťahy EÚ so Spojeným kráľovstvom.

EHSV je pripravený prispieť k práci nemeckého predsedníctva a zaistiť, aby v týchto mimoriadne napätých časoch, ktoré majú pre Európu a jej budúcnosť rozhodujúci význam, bol vypočutý názor občianskej spoločnosti.

„EHSV je pripravený zapojiť sa do vypracovávania a realizácie plánu obnovy Next Generation EU, ktorý by nám mal pomôcť prekonať túto ničivú krízu a zároveň upevniť európsky projekt. Sme aj naďalej odhodlaní podporovať prácu nemeckého predsedníctva na čele Európy, ktorá sa spoločne zotavuje a chráni, ako aj pri obnove Európy opierajúcej sa o solidaritu, podnikateľského ducha a udržateľnosť v záujme novej renesancie EÚ (rEUnaissance),“ vyhlásil predseda EHSV Luca Jahier.

EHSV už bol požiadaný, aby vypracoval desať stanovísk na témy, ako napr. platformové hospodárstvo, udržateľné dodávateľské reťazce a dôstojná práca v medzinárodnom obchode, neziskové sociálne podniky a ich potenciál pre sociálne spravodlivú Európu, digitalizácia a udržateľnosť a mnohé ďalšie.

EHSV vyjadril svoju spokojnosť s tým, že jednou z priorít nemeckého predsedníctva je dosiahnuť dohodu o Konferencii o budúcnosti Európy, v ktorej má EHSV zohrávať strategickú a ústrednú úlohu.

Viac informácií o spolupráci EHSV s nemeckým predsedníctvom Rady EÚ nájdete v nedávno uverejnenej brožúre.