Európa sa nachádza v situácii, v akej nebola od Druhej svetovej vojny. Vírus, ktorý je voľným okom neviditeľný, ničí v prvom rade to, čo je pre každého najdôležitejšie. Je to zdravie každého z nás, našich rodín, priateľov a tých, ktorí sú momentálne najviac zraniteľní, našich seniorov. V týchto ťažkých časoch sa občianska spoločnosť nestretáva osobne, ale paradoxne si je bližšie ako kedykoľvek predtým.
Rozhodnutia, ktoré sa týkajú zdravia, je potrebné ponechať na odborníkov s bohatými skúsenosťami a poučiť sa z krajín, ktoré sú postihnuté vírusom najviac. Stále z hľadiska šírenia koronavírusu a počtu nakazených zvládame situáciu veľmi dobre, nezaznávame prudký nárast infikovaných ľudí, rizikových pacientov, či vysokých úmrtí, ako je tomu v iných krajinách.
Okrem hrozby ochorenia COVID 19 sú v Európskej únii a na Slovensku aj iné hrozby, ktorým je potrebné v súvislosti s koronavírusom čeliť. Podľa expertov na Slovensku vďaka pandémii klesne ekonomika o 6%, v Európskej únii o 4%. Zavreli sa školy, neskôr sa pridali opatrenia, ktorými sa prerušilo poskytovanie služieb, okrem potravín a drogérie boli ostatné obchody nútené prerušiť prevádzku. Stále však fungovali veľké výrobné podniky, ktoré po pár dňoch taktiež ohlásili zatvorenie. Práve tie, ktoré sú ťahúňmi našej ekonomiky. Môžeme to povedať jednou vetou: Ekonomika zhasla.
V tejto fáze sa očakáva pomoc od štátu a od Európskej únie. Na to, aby podniky mohli ďalej fungovať, neprepúšťať zamestnancov a aby sme mali prostriedky na základné fungovanie štátu, je potrebné urobiť veľmi rýchle a dobré opatrenia. V tomto čase nie je nič dôležitejšie ako sociálny dialóg. Len spoločne je možné nastaviť plán, ktorý musí mať jasné pravidlá. To je možné len na základe konsenzu, ktorý vieme dosiahnuť spoločnými rokovaniami.
Firmy, odborári a aj bežní ľudia sledujú aktuálnu situáciu s plnou vážnosťou. Všetci si uvedomujú v týchto časoch základy ekonomiky. Ak nebudú veľké spoločnosti vyrábať, menšie nebudú mať komu dodávať, ľudia nebudú mať prácu, nebude sa plniť štátna pokladnica a slovenské hospodárstvo nemusí prežiť. Poučili sme sa totiž z minulosti – vieme, že problém v určitom sektore môže spustiť nekontrolovanú reťazovú reakciu a zničiť aj sektory, ktoré s pôvodným nemajú veľa spoločného.
Za dobré riešenia považujeme kratší pracovný čas, ktorý dostal zelenú práve z Európskej komisie. Tá ho chce zaviesť vo všetkých členských štátoch a zachrániť tak milióny pracovných miest. Viac podobných riešení je potrebné prerokovať za jedným stolom so všetkou vážnosťou s ľuďmi, ktorí svojimi skúsenosťami roky dokazujú svoju profesionalitu. Práve dnes je ten čas, kedy je potrebné diskutovať so všetkými zainteresovanými a až na základe argumentov, ktoré je potrebné brať do úvahy, robiť rozhodnutia
Sociálny dialóg funguje roky. Či už sú do neho zapojení zamestnávatelia, odborári, poľnohospodári, učitelia, akademici, či seniori. Aj my – členovia Hospodárskeho a sociálneho výboru SR, ktorý prispieva k prehĺbeniu a ďalšiemu rozvoju spolupráce a sociálneho dialógu medzi sociálnymi partnermi a organizáciami spoločností v Slovenskej republike, sme presvedčení, že je najlepší čas, kedy ho je potrebné naplno využiť. My sme pripravení, stačí len prejaviť záujem.